ГоловнаПублікації нашої юридичної фірмиКоментарі законодавстваЕкологічний податок на відходи необхідно платити двічі?

Екологічний податок на відходи необхідно платити двічі?

Просмотров: 6033

Максимально фіскальне тлумачення і застосування податковими органами положень ПК дісталося до, здавалося б, такого «дрібного» податку як екологічний. На перший погляд, необхідність адміністрування цього податку лежить тільки на тих підприємствах, які здійснюють викиди забруднюючих речовин в атмосферу і воду, займаються зборкою сміття або утворюють / зберігають радіоактивні відходи. Решта, як і раніше, платять податок (до.01.01.2011 - збір за забруднення навколишнього середовища) опосередковано, через включення сум податку у вартість договорів з вивезення сміття.

Але ДПАУ цього мало. На її думку, викладену в листах від 07.09.2011 року № 24090/7/15-2117 та від 26.08.2011 року № 23116/7/15-2117 платити екологічний податок за відходи, що утворилися в ході діяльності відходи повинні всі юридичні особи. І ні наявність договору на вивезення та розміщення відходів із спеціалізованим підприємством, ні той факт, що відходи зберігаються лише тимчасово (до передачі цьому підприємству), не є підставами для звільнення юридичних осіб від необхідності обліку та сплати екологічного податку. Тобто, на думку податківців, навіть ті підприємства, всі відходи яких вміщаються в сміттєвий контейнер, вміст якого в подальшому відвезе «сміттєвіз», повинні платити екологічний податок за відходи, що зберігаються в цьому контейнері.

Така логіка ДПАУ суперечить не тільки системному тлумаченню положень ПК, але й практиці застосування аналогічних норм Закону «Про відходи», висновків Мінприроди та Мінрегіону, і веде до утворення подвійного оподаткування. І ось чому.

Згідно з п. 240.1 ПК платниками екологічного податку є юридичні особи, при здійсненні діяльності яких здійснюється розміщення відходів у спеціально відведених для цього місцях чи на об'єктах. Поняття «розміщення відходів» згідно п. 14.1.223 ПК визначається як зберігання та захоронення відходів у спеціально відведених для цього місцях чи об'єктах.

ДПАУ, не звертаючи уваги на сполучник «і», прирівнює до розміщення тимчасове зберігання відходів. Але саме це є ключовим. Якби законодавець хотів обкласти податком саме по собі зберігання відходів, то в зазначеному випадку стояв би союз «або». У тому ж варіанті, що представлений в п. 14.1.223 ПК розміщення відходів може бути, тільки якщо воно передбачає і зберігання, та захоронення таких відходів.

На це вказує і практика застосування аналогічного визначення поняття «розміщення відходів», даного в ст. 1 Закону «Про відходи». Хоча вказана норма також визначає розміщення відходів як їх зберігання та захоронення, Мінекоресурсів в листі від 16.02.2000 року № 14-6/134 прийшло до висновку, що якщо відходи не розміщуються на території їх власника (виробника), а передаються на договірних засадах іншому власнику (напр., спеціалізованому підприємству), то збір за розміщення відходів не стягується.

Суперечать положенням ДПАУ і «свіжим» висновкам Мінрегіону та Мінекології, викладеним у листах від 04.08.2011 року № 7/12-8463 та від 04.08.2011 року № 14364/07/10-11. Дані висновки свідчать, що контейнери і контейнерні майданчики для побутових відходів, що належать споживачам (фізичним або юридичним особам) або виконавцям послуг з вивезення побутових відходів, не є спеціально відведеними місцями чи об'єктами для розміщення відходів. Основне призначення спеціально відведених місць чи об'єктів - видалення відходів шляхом поховання або знешкодження, а не їх тимчасове зберігання. Тому, власники таких контейнерів не здійснюють розміщення відходів.

Нарешті, така позиція ДПАУ веде до того, що фактично підприємствам треба платити екоподатків за один і той же обсяг відходів двічі. Один раз - за фактом їх утворення та тимчасового зберігання. Другий - як складову ціни договору на вивіз і утилізацію цих відходів. Все це вказує на неспроможність позиції податківців, але довести свою правоту платники податків, очевидно, зможуть тільки в судовому порядку, заручившись професійною юридичною допомогою.

Можливо, Вам буде корисно ознайомитися з практикою нашої компанії "Ми підготували для Клієнта юридичний висновок по екологічному податку та отримали відповідь Мінекології".

Даний матеріал підготувала наша юридична компанія в рамках практики "Податкове право".


Просмотров: 6033
Пов'язана практика
Всі пов'язані публікації

Послуги по темі
даного матеріалу: Юридична консультація Податкове право
Доп. меню
Связанная практика Услуги по теме материала