ГоловнаПублікації нашої юридичної фірмиКоментарі законодавстваЧи може ФОП включити витрати на ремонт автомобіля до складу витрат

Чи може ФОП включити витрати на ремонт автомобіля до складу витрат

Просмотров: 3423

Фізична особа-підприємець, що перебуває на загальній системі оподаткування, в податковому плані багато в чому схожа зі звичайною юрособою. Однак органи ДПС, враховуючи особливість діяльності фізособи і фактичну неподільності її майна (зокрема автомобіля) на те, що належить фізособі зі статусом підприємець і без такого, намагається суворіше регламентувати діяльність ФОП, закручуючи, де можливо, свої фіскальні «гайки». Варто відзначити, що не завжди така діяльність податківців бездоганна.

Зокрема, безліч підприємців, які використовують у господарській діяльності автомобіль, стикаються з категоричною позицією представників територіальних інспекцій ДПС щодо того, що витрати на ремонт автомобіля не відносяться до витрат господарської діяльності підприємця. Чим можна проти цього апелювати?

Згідно зі ст. 51 Цивільного кодексу до підприємницької діяльності фізосіб застосовуються нормативно-правові акти, що регулюють підприємницьку діяльність юридичних осіб, якщо інше не встановлено законом або не випливає із суті відносин. Питання сплати податку на прибуток з доходів, отриманих ФОП від провадження господарської діяльності, за винятком ФОП на спрощеній системі оподаткування, регулюється спеціальною статтею Податкового кодексу - ст. 177.

Об'єктом оподаткування визначено чистий дохід, який визначається як різниця між виручкою у грошовій та негрошовій формі і документально підтвердженими витратами, пов'язаними з господарською діяльністю такого ФОП. При цьому до складу доходів і витрат не включаються суми податку на додану вартість, які входять до ціни придбаних або проданих товарів.

З 7 липня 2011 року в склад витрат Податковий кодекс дозволяє відносити тільки витрати операційної діяльності (які визначаються згідно з пунктами 138,4, 138,6 - 138,9, 138,11 і підпункти 138.10.2 - 138.10.4 ПКУ), у той час як до цієї дати можна було відносити всі витрати виробництва (обігу). Згідно з абзацом в) п.п. 138.10.2 ПКУ до адміністративних витрат відносяться витрати в т.ч. на ремонт основних засобів, інших необоротних матеріальних активів загальногосподарського призначення. Згідно з абзацом г) п.п. 138.8.5 ПКУ до загальновиробничих витрат відносяться витрати в т.ч. на ремонт основних засобів, інших необоротних активів загальновиробничого призначення.

Виходячи з того, що пункти 138.10.2 і 138.8.5 входять в перелік пунктів, за допомогою яких визначаються витрати операційної діяльності, можна зробити висновок, що витрати на ремонт автомобіля можна відносити до витрат ОД. Але є відразу два «але». По-перше, слово «визначаються» в статті 138,1 ПКУ вжито не зовсім вдало. Його наявність не дозволяє перефразувати положення статті таким чином, щоб сказати, що всі витрати, які зазначені в пунктах 138,4, 138,6 - 138,9, 138,11 і підпунктах 138.10.2 - 138.10.4 ПКУ, відносяться до операційної діяльності. Замість цього маємо ситуацію, коли в цих пунктах лише вказаний порядок визначення витрат, у зв'язку з чим ствердно сказати, що витрати на ремонт активів загальногосподарського і загальновиробничого призначення відносяться до «операційним» не можна.

Друге «але» ще більш серйозне. В Єдиній базі податкових знань на сайті ДПС дано роз'яснення, згідно з яким витрати на ремонт автомобіля можна відносити до складу валових витрат. Зокрема, ДПС посилається на Положення про технічне обслуговування і ремонт транспортних засобів (наказ Мінтрансу від 30.03.1998 № 102), відносячи ремонт ТЗ до поняття «технічне обслуговування». На підставі цього, а також пункту 139.1.5 ПКУ про те, що витрати на поліпшення основних засобів, що підлягають амортизації, не включаються до складу валових витрат, ДПС робить висновок про неможливість віднесення витрат на ремонт транспортних засобів до валових витрат.

Протидіяти такому стану речей можна шляхом отримання індивідуального податкового роз'яснення, запит на надання якого необхідно сформулювати максимально чітко, щоб у податкової було мінімум шансів надати відповідь що не влаштовує суб'єкта господарювання. Крім того, при необхідності отриманий акт індивідуальної дії можна буде оскаржити в суді відповідно до п. 53,3 ПКУ.


Просмотров: 3423
Пов'язана практика
Всі пов'язані публікації

Послуги по темі
даного матеріалу: Юридична консультація Податкове право
Доп. меню
Связанная практика Услуги по теме материала