ГоловнаПублікації нашої юридичної фірмиКоментарі законодавстваПДВ для «спрощенців»: добровільно чи обов'язково?

ПДВ для «спрощенців»: добровільно чи обов'язково?

Просмотров: 3774

Прийняття Закону "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України щодо спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності", що істотно реформує адміністрування єдиного податку, викликало чимало запитань у клієнтів ЮК «Правова допомога». Одне з найбільш спірних, актуальних і поширених питань, полягає в тому, чи потрібно платникам єдиного податку, що надають послуги юридичним особам-платникам ПДВ, реєструватися платниками ПДВ. Ми підготували юридичну консультацію щодо даного питання.

Справа в тому, що з набранням чинності зазначеного Закону, згідно з п. 14.1.139 ПК у список осіб для цілей V розділу ПК, який стосується ПДВ, будуть додані юридичні особи та ФОП, які є платниками єдиного податку, та здійснюють поставки послуг (робіт) платникам ПДВ, обсяг яких за останні 12 місяців перевищує 300 000 гривень (без ПДВ). Відповідно, згідно ст. 181 ПК такі особи зобов'язані будуть реєструватися платниками ПДВ, якщо обсяги їх поставок, оподатковуваних ПДВ, сукупно перевищать 300 000 гривень за останній рік.

Але слід звернути увагу на те,п. 181.1 ПК, зобов'язуючи осіб, згаданих в п. 14.1.139 ПК, реєструватися платниками ПДВ, водночас містить виняток - «крім особі, яка є платником єдиного податку».

В результаті, багатьом незрозуміло, як тлумачити п. 181 ПК в сукупності з п. 14.1.139 ПК - як обов'язок або як право юросіб та ФОП - «спрощенців», які здійснюють поставки послуг (робіт) платникам ПДВ, реєструватися платниками ПДВ.

На нашу думку, це якраз той випадок, коли платнику податків слід скористатися гарантованою ст. 4 ПК презумпцією правомірності його рішень. Зазначена презумпція полягає в тому, що якщо норма закону припускає неоднозначне (множинне) тлумачення прав платника податків та контролюючих органів, внаслідок чого є підстави прийняти рішення, як на користь платника податків, так і контролюючого органу, то рішення платника податку є апріорі правильним.

Якщо керуватися цією презумпцією, що є одним з принципів податкового законодавства, то ті «спощенці», що не бажають бути платниками ПДВ, можуть, спираючись на презумпцію і суперечливість п. 181 ПК, доводити добровільність такої реєстрації. Ті ж, кому реєстрація платником ПДВ вигідна (в тому числі, обов'язкова), можуть з тим же успіхом доводити протилежне, і теж  бутуть праві.

Правда, реєструватися платниками ПДВ відразу після 1 січня 2012 мало кому буде вигідно. Адже згідно з пп. 4 п. 293.8. ПК для виникнення у платника єдиного податку права на застосування 3% ставки єдиного податку необхідно, щоб він або вже був платником ПДВ на даний момент або перейшов на неї з 5% ставки єдиного податку. Але перейти з 5% ставки на 3% ставку можна буде тільки з початку наступного кварталу, отримавши з Нового року цю 5% ставку і зареєструвавшись після цього платником ПДВ.

У зв'язку з цим, якщо реєстрація платником ПДВ для Вас не «горить», але здійснити її все ж хочеться, то рекомендуємо з 1 січня 2012 року переходити на 5% ставку єдиного податку. А потім - добровільно реєструватися платниками ПДВ, вказуючи при цьому датою реєстрації перше число наступного кварталу. Якщо ж реєстрація платником ПДВ для Вас важливіша, за різницю в 2% єдиного податку, то цілком можна навіть перебуваючи на 5% ставкою єдиного податку зареєструватися платником ПДВ, місяць-другий платити і ПДВ, і 5% ставку єдиного податку, а з початку наступного кварталу перейти на 3% ставку єдиного податку.

Даний матеріал підготували фахівці Юридичної компанії "Правова допомога", він пов'язаний з практикою компанії "Податкове право".


Просмотров: 3774
Пов'язана практика
Всі пов'язані публікації

Послуги по темі
даного матеріалу: Податкове право Зміна КВЕД для фізособи Реєстрація ФОП в Києві
Доп. меню
Связанная практика Услуги по теме материала