ГоловнаПублікації нашої юридичної фірмиКоментарі законодавстваЗабезпечення позову у справах про порушення авторських прав (Україна)

Забезпечення позову у справах про порушення авторських прав (Україна)

Питання

Чи можливо забезпечення позову у справах про порушення авторських прав і в якому обсязі?

Відповідь

Суди, вирішуючи питання про застосування заходів щодо забезпечення позову у справах про порушення авторського права і (або) суміжних прав, керуються вимогами статей 151 - 154 ЦПК. Пленум ВСУ звертав увагу на дане питання в постанові № 9 від 22 грудня 2006 року «Про практику застосування судами цивільного процесуального законодавства при розгляді заяв про забезпечення позову».

Крім того ст. 53 Закону «Про авторське право і суміжні права» містить спеціальні підстави, способи та порядок вжиття заходів забезпечення позову у даній категорії справ. Оскільки цим Законом передбачено, що при прийнятті заходів по забезпеченню позову суд повинен вказати достатні підстави для того, щоб вважати, що відповідач є порушником авторського права і (або) суміжних прав, то ухвала суду не повинна містити висновки по суті розглянутого спору.

Відповідно до частини четвертої статті 151 ЦПК та частини третьої статті 53 Закону про авторське право за заявою зацікавленої особи суд може забезпечити позов до подання позовної заяви з метою запобігання порушенню авторського права і (або) суміжних прав. При цьому до заяви повинні бути додані документи і докази, що підтверджують, що саме заявник є суб'єктом відповідного права та його права можуть бути порушені у разі невжиття заходів забезпечення позову.

У визначенні про вжиття заходів щодо забезпечення позову до його пред'явлення має бути зазначено, що в разі неподання заявником відповідної позовної заяви протягом 3 днів, заходи забезпечення позову скасовуються судом.

При цьому варто звернути увагу на те, що статтею 53 Закону про авторське право встановлений інший строк подання позовної заяви у разі вжиття заходів забезпечення позову до його пред'явлення (15 днів, а не 3 дні як у статті 151 ЦПК). Проте в даному випадку при колізії двох норм діє спеціальна процесуальна норма, тим більше що КСУ Рішенням № 17-рп/2011 від 13.12.2011 констатував факт відповідності Конституції зазначеної норми ЦПК.

Даний матеріал підготували юристи ЮК «Правова допомога». Він тісно пов'язаний з досвідом роботи компанії в рамках практики Інтелектуальне право.

Якщо у Вас виникли питання, зв'яжіться з нами.

Написати автору лист

Все ще залишаються запитання?

Може досить витрачати час та вже варто звернутися до професіоналів?

Дізнатися вартість


Пов'язана практика

ЗАДАТИ ПИТАННЯ ЮРИСТУ

Дод. меню
Пов'язана практика Послуги по темі статті