ГоловнаПублікації нашої юридичної фірмиКоментарі законодавстваПоділ майна подружжя: як бути з часткою у статутному капіталі?

Поділ майна подружжя: як бути з часткою у статутному капіталі?

Просмотров: 3898

Коментар законодавства підготовали юристи ЮК "Правова допомога".

Створюючи господарське товариство мало хто замислюється над питанням про те, які наслідки може спричинити за собою включення до його складу того або іншого засновника. У разі якщо бізнес «сімейний», таким може стати другий з подружжя. Більш того, нерідкі випадки, коли з різних причин дружина (чоловік) фактичного бізнесмена / керівника стає єдиним учасником товариства.

Аналізувати наслідки подібної «підміни» доводиться тоді, коли постає питання про розділ майна внаслідок розірвання шлюбу. Судова практика в даному питанні вже досить обширна. У 2007 році Пленум Верховного Суду України присвятив окрему постанову питанню застосування судами законодавства при розгляді справ про право на шлюб, розірвання шлюбу, визнання його недійсним та поділ спільного майна подружжя (№ 11 від 21.12.2007).

Зокрема, стосовно права на вклад у статутний капітал товариства Пленум ВСУ зазначив, що статтею 12 Закону України "Про господарські товариства" передбачено, що саме товариство є власником майна, переданого йому засновниками і учасниками. Внесок до статутного фонду товариства не є об'єктом права спільної сумісної власності подружжя.

Виходячи зі змісту ч.ч.2, 3 ст. 61 Сімейного кодексу України, якщо вклад до статутного фонду господарського товариства зроблено за рахунок спільного майна подружжя, в інтересах сім'ї, той із подружжя, хто не є учасником товариства, має право на поділ одержаних доходів. При використанні одним з подружжя спільних коштів всупереч статті 65 Сімейного кодексу України інший із подружжя має право на компенсацію вартості його частки (пункт 28 зазначеної постанови Пленуму ВСУ).

Таку позицію Пленуму ВСУ суди тлумачили двояко: з одного боку, залишали за одним з подружжя «не учасником» в разі поділу майна тільки лише право на свою частину доходу (без сукупної частини власності в майні господарського товариства), а з іншого - користувалися цим положенням тільки в разі визначення права на дохід товариства, учасником якого один з подружжя не є (не торкаючись питання прав на майно, що передане в статутний капітал госптовариства).

У пошуках «істини в останній інстанції» одне з приватних підприємств дійшло до Конституційного Суду України, який досить лаконічно дав свій висновок з даного питання в Рішенні від 19.09.2012 р. Зокрема, КСУ дійшов висновку, що приватне підприємство, засноване одним з подружжя, - це відокремлений об'єкт права спільної сумісної власності подружжя, в який включаються всі види майна, в т.ч. внесок у статутний капітал і майно, виділене з їх спільної сумісної власності.

Виходячи з цього, КСУ робить висновок про те, що статутний капітал (його частики) і майно приватного підприємства, сформовані за рахунок спільної сумісної власності подружжя, є об'єктом їх спільної сумісної власності. Ось тільки такий висновок, швидше за все, призведе до низки проблем на практиці. Адже тут варто враховувати, що при вирішенні питання про поділ майна у вигляді акцій або часток у фондах господарських товариств, у першу чергу, слід виходити з того, що питання їх розділу вирішується залежно від виду юридичної особи, організаційно-правової форми його діяльності, характеру правовідносин подружжя з цим суб'єктом. Крім того, необхідно аналізувати положення статутних документів суспільство на предмет такого розділу і можливості входження нового учасника в разі розділу однієї з часток між двома власниками.

В цілому, юридично КСУ виписав цілком логічне і зрозуміле рішення, однак низка невирішених моментів залишається. Незважаючи на те, що тепер очікується однаковий підхід з боку судових органів у питанні права кожного з подружжя на частку в статутному капіталі, механізм реалізації такого права, ймовірно, викличе ряд труднощів на практиці.


Просмотров: 3898
Пов'язана практика
Всі пов'язані публікації

Послуги по темі
даного матеріалу: Сімейне право Поділ майна подружжя Представництво в суді
Доп. меню
Связанная практика Услуги по теме материала