ГоловнаПублікації нашої юридичної фірмиКоментарі законодавстваЗахист авторських прав організаціями колективного управління в судовому порядку

Захист авторських прав організаціями колективного управління в судовому порядку

Питання:

Чи може організація колективного управління бути позивачем у справах про захист суб'єктів авторських прав?


Відповідь:

Для початку необхідно окреслити коло осіб, які відповідно до законодавства можуть виступати позивачами в справах про захист авторського права і (або) суміжних прав.

Звернутися до суду з позовом про охорону недоторканності твору мають право:

  • автори творів, їх спадкоємці та особи, які набули прав на твори відповідно до договору або закону (суб'єкти авторського права);
  • виконавці творів, їх спадкоємці та особи, які отримали суміжні права відповідно до договору або закону щодо виконань;
  • виробники фонограм, їх спадкоємці (правонаступники) та особи, яким на законних підставах передано суміжні майнові права щодо фонограм;
  • виробники відеограм, їх спадкоємці (правонаступники) та особи, яким на законних підставах передано суміжні майнові права щодо відеограм;
  • організації мовлення та їх правонаступники (суб'єкти суміжних прав), а також інші заінтересовані особи мають право у разі смерті автора та за відсутності уповноваженої ним особи звернутися до суду з позовом про охорону недоторканності твору.

Згідно зі статтею 45 Закону «Про авторське і суміжні права» суб'єкти авторського права і суміжних прав можуть управляти своїми правами: особисто, через свого повіреного, через організацію колективного управління (далі - ОКУ, Організація).

Згідно з підпунктом "г" ч. 1 ст. 49 зазначеного Закону ОКУ повинні виконувати від імені суб'єктів авторського права і (або) суміжних прав і на основі одержаних від них повноважень, зокрема, таку функцію: звертатися до суду за захистом прав суб'єктів авторського права і (або) суміжних прав відповідно до статутних повноважень, доручень цих суб'єктів.

При цьому окреме доручення для представництва в суді не є обов'язковим.

Разом з тим така організація, пред'явивши позов, не є позивачем, оскільки вона звертається до суду в порядку, передбаченому статтею 45 ЦПК, за захистом прав суб'єктів авторського і (або) суміжних прав, а не своїх прав. Позивачем у таких випадках буде суб'єкт авторського права і (або) суміжних прав, на захист інтересів якого звернулася організація.

У разі, якщо організація колективного управління звертається за захистом прав фізичних осіб, спір розглядається в порядку цивільного судочинства. Якщо ж вона звертається за захистом прав юридичних осіб, то, залежно від суб'єктного складу, спір розглядається в порядку господарського судочинства. При цьому згідно зі статтею 16 ЦПК не допускається об'єднання в одне провадження вимог, які підлягають розгляду за правилами різних видів судочинства.

Документами, що підтверджують право організації на звернення до суду за захистом авторського і (або) суміжних прав, є:

  • свідоцтво про облік організації колективного управління;
  • статут;
  • договір з суб'єктом авторського права і (або) суміжних прав на управління майновими правами на колективній основі;
  • у певних випадках - договір з аналогічними іноземними організаціями, які управляють такими ж правами, чи довіреність.
Написати автору лист

Все ще залишаються запитання?

Може досить витрачати час та вже варто звернутися до професіоналів?

Дізнатися вартість


Пов'язана практика

ЗАДАТИ ПИТАННЯ ЮРИСТУ

Дод. меню
Пов'язана практика Послуги по темі статті