ГоловнаПублікації нашої юридичної фірмиКоментарі законодавстваЗемельний податок для єдинників: позиція податкової служби

Земельний податок для єдинників: позиція податкової служби

Просмотров: 3540

2012 ознаменувався помітною активізацією органів державної податкової служби у питаннях виявлення фактів несплати земельного податку. Багатьом підприємцям приходили листи з проханням надати звітність щодо земельного податку за останні три роки. Аналіз подібного роду вимог показав, що не все в позиції податкової гладко. А до кінця року ДПС і сама підготувала ряд роз'яснень, що полегшили життя суб'єктам господарювання, зокрема, платникам єдиного податку.

Серед іншого, тлумачення потребувала норма підпункту 4 пункту 297.1 ст. 297 Податкового кодексу, згідно з якою від земельного податку звільняються платники єдиного податку, які використовують земельні ділянки для ведення своєї господарської діяльності. Зокрема, чи можна вважати використанням у господарській діяльності передачу земельної ділянки в оренду?

Перше, на що слід звернути увагу, це те, що для платників єдиного податку встановлені загальні обмеження щодо передачі в оренду об'єктів нерухомості, в т.ч. земельних ділянок. Згідно з підпунктом 291.5.3 п. 291.5 ст. 291 ПКУ здача в оренду земельних ділянок, загальна площа яких перевищує 0,2 гектара, позбавляє права перебувати на спрощеній системі оподаткування. Тому рішення питання про нарахування земельного податку має враховувати вищезгадане обмеження.

Згідно зі ст. 796 Цивільного кодексу оренда будівлі (споруди) передбачає також передачу в користування необхідної для обслуговування такого будинку земельної ділянки. При цьому, в договорі можуть бути виписані конкретні розміри ділянки, порядок його визначення та використання. Особливо це актуально, якщо в оренду передається лише частина будівлі (споруди), а шляхи під'їзду до будинку, паркувальні місця, технічні території і т.п. загальні. Якщо ж у договорі зазначені положення не прописані, за загальним правилом вважається, що орендарю передані всі права орендодавця по користуванню ділянкою, але в будь-якому випадку в обсязі, який необхідний для нормального використання об'єкта оренди за цільовим призначенням. Також варто відзначити, що відповідно до ст. 797 ЦКУ плата, що стягується з орендаря будівлі (споруди) або їх окремої частини, складається з плати за користування самою будівлею і плати за користування земельною ділянкою.

Таким чином, чинне законодавство дозволяє зробити два ключові висновки:

  • Перше, це те, що в будь-якому випадку, якщо земельна ділянка зареєстрована або на фізичну особу, або на фізичну особу-підприємця та використовується нею прямо або опосередковано у своїй госпдіяльності (без здачі в оренду), то обов'язку складання та подання звітності, так само як і сплати земельного податку у підприємця немає. При цьому термін «використання» має досить широке значення: від безпосереднього користування землею (в рамках цільового призначення, звичайно) до звичайного проходу по ділянці або розміщення на ньому певних об'єктів (торгівлі, сфери послуг тощо).
  • Друге, якщо підприємець-єдиноподатник передає землю або об'єкт нерухомості разом із землею в оренду, і при цьому господарська (підприємницька) діяльність орендодавця провадиться за рахунок здачі в оренду будівель (споруд) та земельної ділянки, то така фізична особа-підприємець (власник об'єкта оренди) також звільняється від обов'язку сплати земельного податку і, відповідно, від складання та подання звітності.

Показово, що ще в березні 2012 року ДПС відстоювала дещо іншу позицію. Так, у листі від 06.03.2012 року № 6535/7/17-3217 зазначалося, що якщо держакт на право власності на земельну ділянку оформлено на фізичну особу (а не на фізособу-підприємця), то податок сплачувати необхідно. Нарахування сум податку проводиться органами ДПС, які направляють податкові повідомлення-рішення платнику до 1 липня поточного року, а сплачується земельний податок протягом 60 днів з дня вручення зазначеного повідомлення-рішення. Однак в Узагальнюючій податковій консультації від 23.11.2012, як і в листі від 13.12.2012 року № 3279/0/141-12/С/17-3214, ДПС констатує, що власником може бути вказано як фізособу-підприємця, так і звичайну фізособу, і це не впливає на необхідність сплати земельного податку.

Даний коментар законодавства підготували юристи компанії «Правова допомога» в рамках практики Податкове право.


Просмотров: 3540
Пов'язана практика
Всі пов'язані публікації

Послуги по темі
даного матеріалу: Юридична консультація Нерухомість, будівництво та земля Супровід держперевірок Податкове право Участь юриста при перевірках
Доп. меню
Связанная практика Услуги по теме материала