Хто і за що має платити ОСББ?

Все частіше в багатоквартирних будинках створюються ОСББ - об'єднання співвласників багатоквартирних будинків. Цілі їх створення та ефективність роботи можуть бути різними, але для забезпечення своєї діяльності вони потребують фінансових ресурсах, джерелом яких стають як члени ОСББ, так і інші власники приміщень у будинку. Але чи завжди факт створення ОСББ дає підстави його правлінню вимагати сплати платежів для підтримки свого існування? Чи можливо стягнення цих платежів в тому випадку, коли власник приміщення не є членом ОСББ, з ним не укладено відповідний договір? Спробуємо дати відповіді на ці питання, зазначивши, що вони стосуються не тільки мешканців будинків, де створено ОСББ, але і власників нежитлових приміщень (офісів, магазинів та ін.) В таких будинках. Даний матеріал не є вичерпною юридичною консультацією.

Відповіді на ці питання в силу непослідовності та суперечливості положень Закону "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку" (Закон про ОСББ) далеко не однозначні. Так, ст. 13 Закону покладає обов'язки, у тому числі щодо своєчасної і повної сплати платежів, на власника - члена об'єднання. А ст. 9 Закону про ОСББ проголошує добровільність членства в ОСББ.

Але, здавалося б, логічний висновок про те, що власники, які не є членами ОСББ, не повинні сплачувати йому платежі, на практиці перекреслюється нормами ст. 13 Закону про ОСББ, за якими власник зобов'язаний укласти договір з управителем (яким, як правило, стає ОСББ) незалежно від членства в ОСББ. Крім того, згідно зазначеної статті Закону про ОСББ при відмові власника приміщення сплачувати обов'язкові платежі на утримання та ремонт неподільного майна - вони можуть бути стягнуті в судовому порядку. Тобто, виходить, що членом ОСББ можеш ти не бути, а платити внески зобов'язаний.

І суди, як правило, задовольняють позови до власників квартир (приміщень), які не є членами ОСББ, про стягнення обов'язкових платежів на утримання і ремонт неподільного майна (див., наприклад, постанова ВГСУ від 20.08.2009 № 14/452-пн-08 ). Причому ОСББ навіть не обов'язково при цьому вимагати укладення договору з ним (див. постанову ВГСУ від 10.06.2010 № 10-11/152-08-4174).

В результаті дії зазначених норм законодавства та практики їх застосування, голови ОСББ навіть особливо не прагнуть укладати договори з власниками квартир або приміщень. Мовляв, платити щось власник приміщення все одно зобов'язаний, а те, що з ним немає договору і він не член ОСББ - навіть краще. Зобов'язань перед таким власником в ОСББ значно менше.

Виходячи з вищевикладеного, на наш погляд, якщо вже в будинку, де знаходиться Ваша квартира або приміщення, створено ОСББ, то слід не ігнорувати цей факт, а вступати в його члени. Так Ви хоча б зможете впливати на прийняття рішень ОСББ щодо тарифів, які стосуються і Вас особисто. Як мовиться, якщо мафію не можна перемогти, її потрібно очолити!

Цей матеріал подготували спеціалісти Юридичної компанії "Правова допомога"

Можливо Вам буде цікава послуга "Ліцензія на прекурсори". 

Написати автору лист

Все ще залишаються запитання?

Може досить витрачати час та вже варто звернутися до професіоналів?

Дізнатися вартість


Пов'язана практика

ЗАДАТИ ПИТАННЯ ЮРИСТУ
Дод. меню
Пов'язана практика Послуги по темі статті