ГоловнаПублікації нашої юридичної фірмиКоментарі законодавстваУправління товариством (підприємством) власником, а не директором – правомірність і відповідність законодавству

Управління товариством (підприємством) власником, а не директором – правомірність і відповідність законодавству

Досить часто при відкритті компаній, власники запитують наступне:  чи можна здійснювати управління Товариством самостійно, без найму директора, поки Товариство фактично не здійснює діяльності  та не отримує жодних доходів?

Для початку необхідно зрозуміти, чи не порушуватимуть такі дії норм трудового та податкового законодавства (в частині сплати ПДФО та ЄСВ) між власником та Товариством. Оскільки на перший погляд це надто схоже на трудові правовідносини.

Однак законодавство, а саме ч. 2 ст. 65 ГКУ зазначає, що власник здійснює свої права щодо управління підприємством безпосередньо або через уповноважені ним органи відповідно до статуту підприємства (чи інших установчих документів).

Вищезазначена стаття дає можливість не наймати директора Товариства та не укладати з ним трудових відносин. Але, важливо розуміти, що статут Товариства також має передбачати управління власником на певний чітко визначений період, а  саме період  фактичної відсутності господарської діяльності та відсутність доходів у Товариства.

Рішення щодо управління Товариством власником має бути прийняте та затверджене протоколом загальних зборів Товариства чи рішенням засновника (власника) Товариства.

Неофіційна позиція податківців з приводу теми цього коментаря наступна: Виконання засновником Товариства функцій директора без укладання трудового договору можливе лише в тому випадку, якщо підприємство не провадить господарської діяльності й не отримує доходу.

Відповідно до пункту 14.1.36. ПКУ господарська діяльність - це діяльність особи, що пов'язана з:

  • виробництвом (виготовленням) та/або реалізацією товарів,
  • виконанням робіт,
  • наданням послуг,
  • спрямована на отримання доходу

Дана діяльність проводиться особою самостійно та/або через свої відокремлені підрозділи, а також через будь-яку іншу особу, яка діє на користь першої особи (зокрема за договорами комісії, дорученням та агентськими договорами).

Таким  чином, якщо Товариство виробляє товари, укладає договори на реалізацію чи купівлю товарів та надає послуги, (а тим більше якщо отримує кошти за товари та послуги), то таке Товариство вважатиметься здійснювачем господарської діяльності.  Тому, управління Товариства власником, (а не директором) в даному випадку неможливе, оскільки воно займається  господарською діяльністю.

Судова практика

Навіть за умов виконання всіх вищезазначених вимог і управління Товариством безпосередньо власником, на даний час немає гарантій, що податкова не відправить на адресу вашого Товариства Податкове рішення з вимогою сплатити штраф за несплату ПДФО та ЄСВ. Судова практика останніх років в даному випадку неоднозначна.

Так, наприклад, в справі №2a-1870/1072/12 суд скасував ППР податкової та задовольнив позов Підприємства. Таким чином він визнав законність управління Підприємства власником, та вказав,  що «враховуючи такі положення статуту підприємства, суд вважає безпідставним висновок відповідача про те, що засновник підприємства, який виконував обов’язки директора, працював на підставі трудового договору і мав отримувати заробітну плату як найманий працівник».

У даному випадку вимоги щодо нездійснення господарської діяльності були виконані, й більш того, статут Підприємства прямо передбачав та фіксував управління та виконання обов’язків Директора власником Підприємства.

Висновки

Зважаючи на такі судові рішення з'являється можливість (при умові виконання вимог передбачених ст. ч. 2 ст. 65 ГКУ), що у Товариства будуть відсутні неправомірні нарахування штрафних санкцій з боку контролюючих органів. Однак через низький рівень правової культури та правосвідомості працівників контролюючих органів, гарантувати відсутність ППР та інших санкцій на сьогодні неможливо. Тому потрібно врахувати всі за і проти при прийнятті рішення про управління діяльністю Товариства його власником.  

Якщо ви планує створити Товариство (чи є власником Товариства)  та хочете самостійно ним управляти, звертайтеся за номером: 0 800 330 967

Написати автору лист

ВСЕ ЩЕ ЗАЛИШАЮТЬСЯ ЗАПИТАННЯ?

Може досить витрачати час та вже варто звернутися до професіоналів?

Дізнатися вартість


Пов'язана практика

ЗАДАТИ ПИТАННЯ ЮРИСТУ
Дод. меню
Пов'язана практика Послуги по темі статті