Чи можуть українські ФОП відкривати рахунки за кордоном та отримувати оплату за послуги?

Події на території України змусили багатьох спеціалістів рятувати власні життя та шукати можливості роботи в іноземних юрисдикціях. Це стосується як IT сфери, так і всіх інших професіоналів, які можуть працювати з будь-якої точки світу. Практика показує, що багато вимушених переселенців не мають бажання втрачати зв'язок з Україною та продовжують роботу в статусі української фізичної особи – підприємця.

Нинішня політика Національного банку України викликає обурення у представників IT-спільноти, оскільки продавати валюту дозволено тільки за фіксованим курсом. 

За таких умов постає питання, чи може український ФОП відкрити банківський рахунок за кордоном та отримувати на нього оплату за свої послуги? Чи необхідно перераховувати кошти на рахунки в Україні? Далі ми пояснимо особливості в форматі відповідей на найпоширеніші питання.

Чи можна відкривати рахунки в банках за кордоном?

Так, український ФОП може відкрити рахунок у фінансовій установі іншої країни. Цьому є підтвердження у статтях 2 та 4 Закону України «Про валюту і валютні операції».

Чи потрібна ліцензія на відкриття рахунку? Можливо, є спеціальні дозволи, повідомлення?

Із набранням чинності вищевказаним Законом 07.07.2018 ліцензії були остаточно скасовані. Не потрібно отримувати дозвіл, а також Державна податкова служба України неодноразово у своїх роз’ясненнях зазначала, що повідомляти її про відкриття рахунку за кордоном немає необхідності.

Чи втрачає особа статус ФОП?

Ні, відкриття рахунку за кордоном не шкодить перебуванню особи на спрощеній системі оподаткування в Україні.

Чи є обов’язкові строки отримання плати за послуги?

За загальним правилом, якщо якась цінність лишає Україну (експортуються товари, переказуються кошти за кордон), в Україну має надійти її еквівалент (розрахунок за експорт, поставка оплаченого наперед товару). За цим слідкують українські банки та Державна митна служба.

На період воєнного стану Постановою Національного банку України №18 від 24.02.2022 визначено, що розрахунки за експорт чи імпорт мають надходити в Україну протягом 90 днів (в довоєнний період було 365 днів). Це правило не діє, наприклад, якщо вартість операції менше 400 тисяч гривень. Дробити операції не дозволено, а якщо виникають сумніви, краще звернутися до юристів за консультацією. Ми на постійній основі допомагаємо нашим клієнтам слідкувати за правилами валютного регулювання, щоб ненароком не отримати штраф.

Стосовно експорту робіт та послуг є виключення: на них не поширюються правила про строки розрахунків, це підтверджується Постановою Національного банку України №67 від 14.05.2019 (Підпункт 5 пункту 1). Те саме стосується прав інтелектуальної власності та інших немайнових прав. Отже, за загальним правилом, якщо Ви експортуєте послуги чи немайнові права, то могли би не хвилюватись про валютне регулювання. Разом з тим, на період воєнного стану є виключення, про які йдеться далі в цій публікації.

Цікаво: Релокейт бізнесу в Польшу

Як звітувати? Що вказувати в декларації?

Коли ФОП відкриває рахунок у іноземному банку для ведення підприємницької діяльності (а не для власних потреб), на нього все одно розповсюджується податкове законодавство України та подається така сама звітність, якби ФОП отримував кошти на території України. 

Тобто для платників єдиного податку на 5% щокварталу подається податкова декларація платника єдиного податку ФОП, а ФОПам, які сплачують єдиний податок 2% необхідно буде щомісяця відзвітуватися у Податковій декларації платника єдиного податку третьої групи на перiод дiї воєнного, надзвичайного стану в Україні.

Валюту, яку отримав ФОП, необхідно перевести в гривню за курсом НБУ на дату отримання валюти (п. 292.5 ПКУ). Саме ця сума у ??гривні вказується у податковій декларації та цією датою треба зробити запис у книзі обліку доходів. 

Чи вважається курсова різниця доходом?

Якщо мова йде про ФОП на єдиному податку, курсова різниця може не враховуватися. Мається на увазі різниця між курсом НБУ та курсом, за яким банк перераховує гроші на гривневий рахунок. 

Проте податкова дуже непостійна у цьому питанні, і іноді бажає бачити позитивну курсову різницю у доході підприємця.

Який ризик на період дії воєнного стану?

Державна податкова служба вважає, що у визначення «товар» входять і послуги, а тому Ваш заробіток від надання послуг повинен надходити на банківський рахунок саме в Україні. 

В Постанові НБУ №18 від 24.02.2022 міститься норма, що встановлює обов'язковість надходження коштів від операцій з експорту товарів на рахунок в українському банку.

Цікаво: Дія Сіті для українського ІТ бізнесу

Яка відповідальність для ФОП?

Якщо підтримувати позицію податкової, тоді отримання оплати на закордонний рахунок буде вважатись порушенням Постанови №18, і можна говорити про ризик притягнення ФОП до відповідальності відповідно до статті 162-1 КУпАП за порушення при валютних операціях. 

Штраф – від 17 000 до 51 000 грн. Разом з тим, ми вважаємо, що правильними формулюваннями договору про надання послуг можна знизити теоретичний ризик отримання штрафу, в чому ми допомагаємо нашим Клієнтам.

Важливо! Для юридичної особи штрафи можуть бути значно вищими: до 100 відсотків суми операції. Якщо у виникли додаткові питання, ми проконсультуємо Ваше підприємство з питань валютного регулювання та допоможемо визначити оптимальний шлях уникнення відповідальності.

Нюанси відкриття рахунку для українського ФОП за кордоном

Майте на увазі, що відкриття рахунку в класичному банку зазвичай вимагає особистої присутності (як, наприклад, в Польщі). Також потрібно уточнити, чи може банк відкрити Вам рахунок саме як підприємцю. Це важливо для уникнення ризику претензій від української податкової, яка може розцінити Ваш дохід як непідприємницький. Окремої уваги заслуговує оподаткування: в країні перебування має бути розуміння, що центр життєвих інтересів у Вас залишається в Україні. Наразі щодо цього питання в різних юрисдикціях свої підходи і треба аналізувати кожний окремий кейс.

Якщо Ви відчуваєте, що не контролюєте повною мірою юридичний аспект Вашої діяльності, ми завжди готові кваліфіковано допомогти в широкому спектрі питань, зорієнтуємо стосовно актуальної податкової практики, а також фахово допоможемо адаптувати договори та інші необхідні документи.

Вартість юридичної консультації можна дізнатися тут.

Інформація для бізнесу тут.

Дата публікації: 08/07/2022

Ми готові Вам допомогти!

Зв'яжіться з нами через пошту [email protected], за номером телефону +38 044 499 47 99 чи через форму: