Послуги по темі
даного матеріалу: Юридична консультація Абонентське обслуговування бізнесу Договірна практика Послуги у сфері трудового права Юридична консультація онлайн

Maxim Postyka
Lawyer

Не знаєте як отримати ліцензію? Я можу допомогти вам в цьому питанні!
Зателефонуйте нам:

+38 044 499 47 99

або натисніть:

Консультація юриста
Юридична компанія «Правова Допомога»Публікації нашої юридичної фірмиКоментарі щодо законодавстваЧи можна укласти строковий трудовий договір з прив'язкою не до календарної дати, а до факту завершення виконання контракту роботодавця з його контрагентом?

Чи можна укласти строковий трудовий договір з прив'язкою не до календарної дати, а до факту завершення виконання контракту роботодавця з його контрагентом?

В умовах мінливої економіки, суб’єкти, які надають вузькоспеціалізовані послуги, а також аутстафінгові компанії, хочуть мати змогу звільнити працівника, якщо напрям діяльності чи контракт закінчується і роботи немає.

Одним із варіантів вирішення питання є укладення строкового трудового договору. Зазначена юридична конструкція є зручною для роботодавця, адже надає можливість не оплачувати робочий час працівника, якщо той фактично не працює та не створює для нього «додану вартість».

Цікаво: Як оформити працівників на віддалену роботу?

Позиція трудового законодавства щодо строкових договорів

Трудове законодавство України поділяє трудові договори на строкові та безстрокові. Ми поговоримо саме про строкові договори, адже це той вид договорів, що краще підійде для врегулювання ситуації, наведеної вище.

Сьогодні існує можливість укладення двох видів строкових трудових договорів: 

  • з прив’язкою до конкретної дати закінчення такого договору; 
  • з прив’язкою до виконання певного об’єму роботи.

Залежно від характеру відносин із контрагентом роботодавця, останній має змогу деталізувати умови строкового трудового договору зі своїми найманими працівниками.

Що може трапитись, якщо в договорі строк вказати нечітко?

Якщо при укладенні трудового договору, його строк не є чітким - такий договір може бути визнаний недійсним в частині визначення строку договору. 

Так, згідно з правовою позицією Верховного Суду від 18 лютого 2019 року у справі № 641/9895/15-ц укладення трудового договору на визначений строк при відсутності умов, зазначених у частині другій статті 23 КЗпП України, є підставою для визнання його недійсним у частині визначення строку. Тобто, такі договори вважатимуться укладеними на невизначений строк від часу їх укладення (будуть безстроковими).

Зазначення чіткого строку у трудовому договорі є обов’язковим. Але, залежно від особливостей співпраці із контрагентом роботодавця, можливо різним чином сформулювати такий строк. 

Читайте також: Як розірвати договір оренди приміщення?

Що робити, коли чітко визначити період співпраці з працівником неможливо?

Існує декілька варіантів, які Ви можете застосувати під час укладення трудового договору:

1. Строк можна визначити обставинами чи подією. Такою подією може бути термін дії контракту роботодавця з його контрагентами. 

Приклад того, що зазначення терміну дії договору до події у часі, яка має неминуче настати можливе - підтверджується рішеннями ВС. До прикладу, в справах № 235/2741/19 чи № 714/1129/18, в яких такими подіями визнано: 

  • повернення на роботу працівниці з відпустки по вагітності, родах і догляду за дитиною; 
  • звільнення особи з роботи в зв`язку з призовом на дійсну строкову військову чи альтернативну службу, обрання народним депутатом чи на виборну посаду (або виконання певного обсягу робіт).

2. Строк трудового договору може визначатися об’ємом роботи, що виконує працівник. Зазначене підтверджується рішенням Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 24 грудня 2015 року по справі № 6-34018ск15 - такою обставиною визнано період роботи котельної в опалювальний період.

3. Строк трудового договору може визначатися зазначенням декількох таких обставин та припиненням договору за умови настання однієї з них.

Що зазначити в самому договорі для його безпечного укладення?

Якщо Ви бажаєте укласти з працівником строковий договір з прив’язкою до завершення контракту роботодавця з його контрагентом, потрібно:

  • ознайомити працівника з умовами контракту, що стосуються строку дії та припинення такого контракту; 
  • у трудовому договорі встановити механізм повідомлення працівника про припинення контракту;
  • при укладенні трудового договору терміном до завершення контракту роботодавця з його контрагентом, строк потрібно зазначати як в самому трудовому договорі, так і в наказі про прийняття працівника на роботу.

Якщо Ви маєте питання щодо укладення трудових договорів з Вашими працівниками - зателефонуйте нам! Ми порадимо, як діяти в будь-якій ситуації та оптимізувати трудові відносини на Вашому підприємстві.

Написати автору лист

ВСЕ ЩЕ ЗАЛИШАЮТЬСЯ ЗАПИТАННЯ?

Може досить витрачати час та вже варто звернутися до професіоналів?

Дізнатися вартість

Пов'язана практика

ЗАДАТИ ПИТАННЯ ЮРИСТУ
Пов'язана практика Послуги по темі статті
0 800 210 915