Послуги по темі
даного матеріалу: Юридична консультація Абонентське обслуговування бізнесу Юридична консультація онлайн

Maxim Postyka
Lawyer

Не знаєте як отримати ліцензію? Я можу допомогти вам в цьому питанні!
Зателефонуйте нам:

+38 044 499 47 99

або натисніть:

Консультація юриста
Юридична компанія «Правова Допомога»Публікації нашої юридичної фірмиКоментарі щодо законодавстваПереуступка права вимоги нерезидентом резиденту - що з податком на репатріацію?

Переуступка права вимоги нерезидентом резиденту - що з податком на репатріацію?

Резидент або постійне представництво нерезидента, в силу вимог підпункту 141.4.2.Податкового кодексу України (далі – ПК України), зобов’язані при виплаті на користь нерезидента чи уповноваженої нерезидентом особи доходу з джерелом походження з України, отриманого від здійснення господарської діяльності, утримати податок за ставкою 15 % (базова ставка) від суми такої виплати. 

Резидент чи постійне представництво нерезидента виступають податковим агентом свого контрагента-нерезидента, і на них покладається обов’язок із обчислення, утримання та перерахування до бюджету сум податку на репатріацію. Сплата податку відбувається під час виплати доходу на користь нерезидента. Тобто у випадку, якщо резидент не виплачує нічого нерезиденту, то і обов’язку наперед перерахувати податок до бюджету також немає.

Якщо резидент не виконує свої зобов’язання перед нерезидентом, то останній (первісний кредитор) може передати за правочином іншій особі – новому кредитору (резиденту чи нерезиденту) право вимоги до резидента (боржника). 

Для прикладу, резидент не виплачував протягом тривалого періоду нерезиденту дивіденди. Таким чином, у резидента накопичився борг перед нерезидентом, право вимоги якого нерезидент надалі передав іншому резиденту - новому кредитору (цесія).  

Якщо ж в ситуації з нерезидентом все зрозуміло – податок на репатріацію підлягає сплаті, то у випадку переуступки права вимоги боргу нерезидентом резиденту (новому кредитору) постає питання: чи платити такий податок?

Читайте також: Варіанти репатріації прибутків до іноземної материнської компанії

Позиція контролюючих органів та судова практика щодо переуступки права вимоги нерезидентом резиденту та сплати податку на репатріацію

Контролюючі органи відповідають ствердно на таке питання. На думку податківців, за економічною суттю, виплата боргу на користь нового кредитора-резидента буде вважатись виплатою на користь первісного кредитора-нерезидента, а тому податок на репатріацію має бути сплачено.

Тобто, якщо повернутись до нашого прикладу з дивідендами, то на думку податківців, сплата боржником боргу по дивідендах новому кредитору за своєю суттю буде вважатись виплатою дивідендів, а не виплатою боргу, отриманого новим кредитором внаслідок переуступки права вимоги боргу.

Проте погодитись із таким підходом податківців не можна, зважаючи на таке:

  • Згідно вимог цивільного законодавства, внаслідок цесії до нового кредитора переходять права первісного кредитора, в обсязі та на умовах, які існували на момент виникнення зобов’язання. 
  • Передання права вимоги є заміною кредитора в зобов'язанні шляхом передання ним своїх прав іншій особі за правочином. 
  • Тобто склад правовідносин змінюється – нерезидент припиняє свою участь в правовідносинах з моменту укладання договору, а новий кредитор є самостійним суб’єктом в таких правовідносинах.

Крім того, якщо звернутись до судової практики, то суд зауважує (Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 10 лютого 2020 року у справі № 160/6858/19), що для наявності у резидента-боржника обов’язку утримати податок на репатріацію, повинні виконувати одночасно такі умови:

  • виплачується дохід із джерелом походження з України (див. підпункт 141.4.1. ПК України);
  • дохід отримано від здійснення господарської діяльності (див. статтю 3 Господарського кодексу України);
  • виплата здійснюється резидентом або постійним представництвом нерезидента;
  • виплата здійснюється на користь нерезидента або уповноваженої ним особи (новий кредитор не є уповноваженою особою нерезидента).

Таким чином, у випадку переуступки права вимоги боргу нерезидентом резиденту, у резидента-боржника відсутній обов’язок обчислити, утримати і перерахувати податок репатріацію при виплаті такого боргу.

Слід зважати на той факт, що у разі невиконання вимог підпункту 141.4.2. ПК України, контролюючі органи застосують до резидента-боржника, який виплачує новому кредитору-резиденту борг, і не утримує податок, заходи фінансової відповідальності. 

Тому із цієї ситуації вбачається два виходи, а саме:

  • сплатити податок на репатріацію, а потім повернути надміру сплачений податок;
  • перед здійсненням виплати, отримати індивідуальну податкову консультацію, яка через вимоги статті 53 ПК України, звільняє від фінансової відповідальності. Тут далі можна діяти в залежності від результатів: 
  1. Якщо отримаємо негативну податкову консультацію, то оскаржуємо її до суду і доводимо свою позицію. Такий шлях простіший для платника податків, оскільки на етапі отримання податкової консультації жодних податкових нарахувань з боку податкової немає, а тому менші ризики. 
  2. Якщо ж платник податків діяв необачно і вже отримав податкове повідомлення-рішення, то оскаржуючи його у суді на кону буде все.

Потрібно зауважити, що ми рекомендуємо саме варіант з податковою консультацією, адже процедура повернення надміру сплаченого податку на репатріацію є надзвичайно складною і затратною, тому краще подумати наперед і убезпечити себе від надмірних витрат.

Якщо Ви потребуєте допомоги з організацією бізнес процесів Вашої діяльності - зателефонуйте нам.

Написати автору лист

ВСЕ ЩЕ ЗАЛИШАЮТЬСЯ ЗАПИТАННЯ?

Може досить витрачати час та вже варто звернутися до професіоналів?

Дізнатися вартість

Пов'язана практика

ЗАДАТИ ПИТАННЯ ЮРИСТУ
Пов'язана практика Послуги по темі статті
0 800 210 915