Юридична компанія «Правова Допомога»Публікації нашої юридичної фірмиКоментарі щодо законодавстваЧи можна Громадській організації чи Благодійному фонду отримати ліцензію на провадження певного виду господарської діяльності?

Чи можна Громадській організації чи Благодійному фонду отримати ліцензію на провадження певного виду господарської діяльності?

Содержание

На сьогодні в Україні суб’єкту господарювання задля того, щоб займатися певним видом господарської діяльності, спочатку потрібно отримати відповідну ліцензію.

Відповідно до  ст. 56 Господарського кодексу України - Суб’єкт господарювання - це господарська організація, яка може бути утворена за рішенням власника майна або уповноваженого ним органу, а у випадках, спеціально передбачених законодавством, також за рішенням інших органів, організацій і фізичних осіб.

Громадська організація чи Благодійний фонд підлягає державній реєстрації як юридична особа у порядку, визначеному законом.

Виходячи з того, що є суб’єктом господарювання, можна зрозуміти, що благодійна організація, а саме Благодійний фонд (БФ) набуває прав та обов’язків юридичної особи з моменту державної реєстрації.

Громадське об'єднання (ГО) - це добровільне об'єднання фізичних осіб та/або юридичних осіб приватного права для захисту прав і свобод, задоволення суспільних, зокрема економічних, соціальних, культурних, екологічних, та інших інтересів. (ЗУ «Про Громадські об’єднання»)

Відразу зазначимо, у випадку щодо Громадських об’єднань, буде розглянута можливість отримання ліцензії саме Громадською організацією зі статусом юридичної особи. (оскільки Громадське об'єднання може здійснювати діяльність і без статусу юридичної особи. ).

Статус юридичної особи для ГО та БФ необхідний для забезпечення можливості отримати ліцензію на здійснення господарської діяльності. Адже  здобувачем ліцензії є суб’єкт господарювання (тобто, юридична особа), який подав до органу ліцензування заяву про отримання ліцензії разом із підтвердними документами згідно з вимогами відповідних ліцензійних умов. (ЗУ «Про ліцензування видів господарської діяльності»).

Наприклад, якщо ГО чи БФ забезпечить організацію своєї діяльності та необхідних документів відповідно ліцензійним умовам, то він може отримати ліцензію на мовлення (ефірне, кабельне, багатоканальне та ін.). Ліцензування мовлення здійснюється у відповідності до ЗУ «Про телебачення і радіомовлення».

Дана ліцензія може видаватися телерадіоорганізації, яка виконала вимоги ліцензійних умов та подала відповідний пакет документів до Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення.

Телерадіоорганізація, в свою чергу, -  це зареєстрована у встановленому законодавством порядку юридична особа, яка  (на  підставі ліцензії  на  мовлення, виданої Національною  радою  України  з питань телебачення і радіомовлення), створює  або  комплектує   та/чи   пакетує телерадіопрограми  і/або  передачі та розповсюджує їх за допомогою технічних засобів мовлення (ЗУ «Про телебачення і радіомовлення»).

Окрім ліцензійних вимог, ГО чи БФ варто звернути увагу на установчі документи. Оскільки суб'єкт  господарювання, який претендує на отримання такої ліцензії,  має передбачати створення спеціального наглядового органу (редакційної ради) у складі органів його управління. Адже, якщо створення редакційної ради не передбачено у статутних чи установчих документах, це буде підставою для відмови у видачі ліцензії в будь-якому випадку, незалежно від того, хто має намір отримати ліцензію БФ чи ГО. Також необхідною умовою є свідоцтво про реєстрацію знака для товарів і послуг (торгової марки). Або, як мінімум, повинна бути  подана заява до Укрпатенту про реєстрацію цього знака.

Щоб переконатися у можливості отримати ліцензію на мовлення для ГО та БФ, можна звернутися до Державного реєстру суб’єктів інформаційної діяльності у сфері телебачення і радіомовлення, в якому зазначаються БФ та ГО, які отримали ліцензію на мовлення.

Окрім того, за умови виконання  відповідних ліцензійних вимог можливо отримати також і ліцензію на медичну практику для Громадської організації (відповідне рішення про видачу ліцензії на медичну практику Громадській організації зазначено в Наказі Міністерства охорони здоров'я України 28.12.2018 № 2494).

Щодо видів господарської діяльності, які також підлягають ліцензуванню, і коли, відповідно до ліцензійних вимог необхідний мінімальний розмір статутного капіталу, як наприклад для ліцензії на страхування, то  ГО чи БФ  не зможе отримати таку ліцензію. Оскільки у здобувача ліцензії має бути відповідний мінімальний  розмір  статутного фонду (гарантійного депозиту) страховика, а чинним законодавством не  передбачено формування статутного капіталу для  ГО чи БФ (ЗУ «Про страхування»).

Висновки

Таким чином, для того, щоб ГО чи БФ мав можливість отримати ліцензію на госпдіяльність, для початку обов'язково необхідно здійснити державну реєстрацію ГО чи БФ як юридичної особи. Адже здобувачем ліцензії може виступати тільки суб'єкт господарювання (юридична особа). Також ГО чи БФ має виконати умови ліцензійних вимог.

Види господарської діяльності, на які ГО чи БФ точно може отримати ліцензію - це на мовлення та на медичну практику, оскільки вже були прийняті рішення органів ліцензування про видачі таких ліцензій (вони наведені вище у цій статті). Для отримання ліцензії на інші види господарської діяльності (оскільки їх більше тридцяти), потрібно окремо розглянути поставлені вимоги для конкретного виду господарської діяльності. Так як залежно від виду діяльності ліцвимоги відрізняються.

 

Тож, якщо ви розглядаєте можливість отримання ліцензії для вашого Благодійного фонду або Громадської організації, звертайтеся за номером: 0 800 330 967.

Написати автору лист

ВСЕ ЩЕ ЗАЛИШАЮТЬСЯ ЗАПИТАННЯ?

Може досить витрачати час та вже варто звернутися до професіоналів?

Дізнатися вартість

Пов'язана практика

ЗАДАТИ ПИТАННЯ ЮРИСТУ
Пов'язана практика Послуги по темі статті
0 800 210 915