ГоловнаПублікації нашої юридичної фірмиКоментарі законодавстваОсобливості відкриття рахунків для підприємств, в яких директором є іноземець

Особливості відкриття рахунків для підприємств, в яких директором є іноземець

На практиці, більшість українських банків відмовляються відкривати рахунки для підприємств, в яких керівником виступає іноземний громадянин, без отримання ним посвідки на тимчасове або постійне проживання. Причин для таких відмов є декілька, проте, чи всі вони є законодавчо обґрунтованими? Саме тому, ми вирішили розібратись в цьому питанні.

Справа в тому, що старою Інструкцією про відкриття рахунків передбачена норма, якою раніше керувалися банки й саме там зазначено, що підставою відкриття рахунку для нерезидентів є посвідка (пункт 1.8), а працівник банку повинен зібрати інформацію про тимчасове перебування директора чи його представника на території України (пункти 1.11 і 1.12).

На даний час ці норми не діють, проте кожен банк, під час відкриття рахунку, має верифікувати та ідентифікувати особу, при цьому не важливо, чи вона просто представник чи директор фірми. Такий обов’язок банківської установи передбачено частиною 7 статті 64 Закону України «Про банки і банківську діяльність».

Зазвичай, встановлення особи здійснюється згідно паспорту громадянина України (іноземця), але ідентифікація може відбуватись і на підставі іншого документа передбаченого ст. 43 Закону України «Про нотаріат». Тобто, виходячи з цієї норми, стає зрозумілим, що банк може верифікувати та ідентифікувати особу й без посвідки на проживання, а тому вимоги щодо її надання є недостатньо обґрунтованими в цьому випадку.

Стосовно інформації, яку банк обов’язково повинен отримати, то вона передбачена в ст. 9 Закону України «Про запобігання корупції»,  це:

Для фізичної особи:

  • Прізвище, ім’я, по-батькові;
  • № паспорта (або іншого документа);
  • дата народження.

Для юридичної особи:

  • Повне найменування;
  • відомості про осіб, які можуть здійснювати управління;
  • ідентифікаційні дані осіб, які можуть розпоряджатись рахунками.

Крім того, згідно ст. 64 Закону України «Про банки і банківську діяльність» - банк має право витребувати й інші дані, які стосуються ідентифікації клієнта (в тому числі це інформація щодо керівника юридичної особи).

Висновок

На сьогоднішній день не всі банки усвідомили те, що вони не зобов’язані вимагати посвідки на тимчасове проживання або підтвердження місця проживання в Україні від іноземців – керівників юридичних осіб, та продовжують керуватися застарілими внутрішніми Інструкціями.

Ситуація, яка склалась на практиці, насправді не є прийнятною, оскільки попри законодавчо не закріплений обов’язок вимагати посвідку від керівників суб’єктів господарської діяльності, ця практика досить поширена, та визиває складнощі при започаткуванні іноземними компаніями та іноземними громадянами бізнесу в Україні.

Враховуючи існуючу потребу Клієнтів нашої компанії, ми  напрацювали співробітництво з низкою українських банків, в яких ми можемо забезпечити можливість для іноземних громадян відкривати рахунки без надання посвідки на тимчасове проживання або підтвердження місця проживання.

Написати автору лист

ВСЕ ЩЕ ЗАЛИШАЮТЬСЯ ЗАПИТАННЯ?

Може досить витрачати час та вже варто звернутися до професіоналів?

Дізнатися вартість


Пов'язана практика

ЗАДАТИ ПИТАННЯ ЮРИСТУ
Дод. меню
Пов'язана практика Послуги по темі статті