Юридична компанія «Правова Допомога»Публікації нашої юридичної фірмиКоментарі щодо законодавстваПрибуткова діяльність неприбуткових організацій: чи можливо та на яких умовах?

Прибуткова діяльність неприбуткових організацій: чи можливо та на яких умовах?

Законодавством України встановлено право неприбуткових організацій займатися підприємницькою прибутковою діяльністю. Та на практиці, громадські організації, що прописують таке право та намір в своїх Статутах, стикаються з проблемою в отриманні статусу неприбутковості.

То що ж робити в подібній ситуації? Чи може громадська організація реально здійснювати підприємницьку діяльність в Україні?

Цікаво: Реєстрація громадської організації з відомим іменем у назві: чи виникнуть проблеми?

Чи мають право громадські об’єднання займатися підприємницькою діяльністю? 

Певні суперечності щодо здійснення підприємницької діяльності громадськими об’єднаннями (далі - ГО) містяться вже у самому Законі «Про громадські об’єднання». Зазначено, що ГО зі статусом юридичної особи - це непідприємницьке товариство, основною метою якого не є отримання прибутку. Що собою являє об’єднання без статусу юридичної особи – не уточнюється. Але очевидно, що воно тим паче не має на меті отримувати прибуток.

Разом з тим, пунктом 2 частини 2 статті 21 цього ж закону надається право ГО здійснювати підприємницьку діяльність, якщо це зазначено в її статуті і якщо це відповідає меті діяльності ГО або допомагає в її досягненні.

Отже, ГО може займатися підприємницькою діяльністю, якщо передбачить це у своєму статуті та дотримуватиметься вимог щодо співпадіння з метою організації.

Стаття на тему: Як створити громадське об'єднання? Найчастіші питання щодо існування ГО в Україні

Як співіснують підприємницька діяльність та статус неприбутковості?

На практиці ми не раз зустрічали, що податківці відмовляють у наданні статусу неприбуткової організації, якщо бачать у статуті ГО зазначену можливість провадити підприємницьку діяльність. Чи мають вони на це законні підстави?

Відповідно до Податкового кодексу, організація (підприємство, установа) набуває статусу неприбутковості, якщо вона відповідає одночасно таким критеріям:

  • створена у відповідності до профільного закону. Тобто ЗУ «Про громадські об’єднання». Тому є сенс зазначити це в статуті ГО;
  • статутом об’єднання забороняється розподіл доходів (прибутків) між його засновниками та керівництвом;
  • статутом об’єднання передбачається передача його активів іншій неприбутковій організації того ж виду або в державний бюджет, якщо об’єднання буде припиняти свою діяльність.

Також зазначено, що доходи (прибутки) неприбуткових організацій повинні використовуватись лише для їх утримання та реалізації мети, завдань.

Як бачимо, Податковий кодекс не містить заборони неприбутковим організаціям здійснювати підприємницьку діяльність. Головне – щоб прибутки не розподілялись в самому об’єднанні між «своїми». 

На жаль, трактування держслужбовцями законодавчих норм часто йде всупереч цим нормам.

Трохи збивати з пантелику може гра слів: «неприбуткова організація», «отримані прибутки». Адже це вже несумісні речі. Мабуть, це відіграло не останню роль у практичному тлумаченні податківцями суті неприбуткової організації.

Стаття на тему: Особливості функціонування благодійних організацій в аспекті адміністративних витрат, що виникають в процесі їх діяльності

Як займатися підприємницькою діяльністю, щоб не анулювали статус неприбутковості? 

Законом «Про громадські об’єднання» передбачається право об’єднань бути засновниками інших юридичних осіб, в тому числі й прибуткових. Утворене товариство може здійснювати господарську діяльність, отримувати прибутки, а об’єднання - отримувати дивіденди як учасник (засновник). Для таких цілей, найоптимальнішою формою буде товариство з обмеженою відповідальністю.

Якщо Ви зіткнулися з ситуацією анулювання статусу неприбутковості чи необхідністю здійснювати прибуткову діяльність громадською організацією, звертайтеся до наших фахівців! 

Написати автору лист

ВСЕ ЩЕ ЗАЛИШАЮТЬСЯ ЗАПИТАННЯ?

Може досить витрачати час та вже варто звернутися до професіоналів?

Дізнатися вартість

Пов'язана практика

ЗАДАТИ ПИТАННЯ ЮРИСТУ
Дод. меню
Пов'язана практика Послуги по темі статті
+38 044 499 47 99