Послуги по темі
даного матеріалу: Реєстрація громадської організації Статус неприбутковості

Volodymyr Gurlov
Managing partner

Не знаєте як отримати ліцензію? Я можу допомогти вам в цьому питанні!
Зателефонуйте нам:

+38 044 499 47 99

або натисніть:

Консультація юриста
Юридична компанія «Правова Допомога»Публікації нашої юридичної фірмиКоментарі щодо законодавстваЯк створити громадське об'єднання? Найчастіші питання щодо існування ГО в Україні

Як створити громадське об'єднання? Найчастіші питання щодо існування ГО в Україні

Содержание

До нашої компанії часто звертаються з питаннями щодо створення та діяльності громадських об’єднань. Сьогодні ми надамо відповіді на найбільш поширені питання, що хвилюють засновників та учасників ГО. 

Стаття на тему:
Чи може громадське об'єднання “жити” за старим Статутом?

Питання статусу платника податків. Об’єднання громадян повинні отримати статус неприбутковості та можуть залишатися на загальній системі? Чи можливо отримати статус платника ПДВ або мати інші варіанти?

  • Громадські організації можуть бути неприбутковими, якщо їх статут та вид діяльності підпадає під критерій неприбутковості.
  • Громадське об’єднання може не отримувати статус неприбутковості, а залишатися на так званій загальній системі і платити податок на прибуток.
  • Слід зазначити, що такого поняття, як “загальна система оподаткування”, в законах України немає. Воно прижилось, зокрема, серед бухгалтерів і ним позначаються всі ті особи, які не обрали єдиний податок чи інший податковий режим (наприклад, статус неприбутковості).
  • Громадські об’єднання можуть бути платниками ПДВ. Законодавством передбачена така можливість, але на практиці ми такого ще не зустрічали.

Чи можуть громадські об’єднання бути платниками єдиного податку 3-ї групи? 

Законодавством передбачена така можливість. Адже відповідно до Податкового кодексу, до третьої групи відносяться суб’єкти господарювання будь-якої організаційно-правової форми, дохід яких протягом 12 календарних місяців не перевищив п’ять мільйонів гривень.

Стаття на тему: Реєстрація громадської організації з відомим іменем в назві: чи виникнуть проблеми?

Чи може об’єднання громадян займатися підприємницькою діяльністю?

Вже в самому законі «Про громадські об’єднання» є деякі протиріччя щодо цього питання.

Наприклад, відповідно до ч. 5 ст. 1 закону, громадське об’єднання – це непідприємницьке товариство, метою діяльності якого не є одержання прибутків. Разом з тим, пунктом 2 частини 2 статті 21 цього ж закону надається право ГО провадити підприємницьку діяльність, якщо це передбачено їх статутами і якщо це відповідає меті діяльності об’єднання або допомагає в її досягненні.

Для того, щоб до кінця розібратися в цьому питанні, потрібно розглядати кожен окремий випадок та бажано проконсультуватися зі спеціалістами

Стаття на тему: Чи можна громадській організації чи благодійному фонду отримати ліцензію на провадження певного виду господарської діяльності?

Як реагують податківці на підприємницьку діяльність громадських об’єднань? 

Абсолютна більшість даних об’єднань мають статус неприбутковості. Податковим кодексом передбачено,що доходи
неприбуткових організацій повинні використовуватися лише для їх утримання та досягнення цілей, передбачених статутом.
Таким чином, Податковий кодекс не містить заборон провадити підприємницьку діяльність та отримувати від цього прибуток. Головне – використання прибутку за призначенням. 

Але на практиці податківці часто відмовляють у наданні статусу неприбутковості тим організаціям, у чиїх статутах є хоч підозра на підприємницьку діяльність. 

Наприклад, якщо в статуті передбачено, що організація має право:

  • розповсюджувати свої газети чи буклети;
  • організовувати семінари та форуми;
  • здійснювати іншу діяльність щодо розповсюдження інформації про ГО 
- співробітники податкових органів неодноразово просили внести зміни та дописати: «без мети отримання прибутку».

Чи можна змінити форму з громадської організації на громадську спілку після реєстрації і навпаки?

Щоб змінити організаційно-правову форму, потрібно пройти процедуру реорганізації. При цьому одна юридична особа припиняє існувати, а інша стає її правонаступником. Код ЄДРПОУ при цьому зберігається.

Стаття на тему: Конференції громадських організацій: проблемні моменти, процедурні особливості

Чи можна перереєструвати громадську організацію без статусу юридичної особи на організацію зі статусом юридичної особи і навпаки?

Законодавством недостатньо врегульовано такий механізм і є певні протиріччя. Зокрема встановлено, що громадські об’єднання, які діють без статусу юридичної особи, для його отримання можуть звернутися у порядку, встановленому законом «Про держреєстрацію юросіб, фізосіб-підприємців та громадських формувань». Куди й до кого звернутися – не уточнюється. 

Але якщо відкриємо вказаний закон, то цієї процедури взагалі там не знайдемо. Хіба що в вищезазначеній нормі мається на увазі, що організацію треба заново створити, але вже зі статусом юридичної особи. 

Чи може керівник громадської організації бути обраним головою зборів?

Так, може. Закон не містить заборони щодо такої ситуації, яка досить часто зустрічається на практиці.

Чи необхідно при реєстрації заповнювати форму про реєстрацію об'єднання як всеукраїнського?

Ні. Для цього не тільки нема потреби, але і не існує технічної можливості. Спочатку створюється ГО, а потім набувається всеукраїнський статус. 

Стаття на тему:
Статут громадської організації: чому так важливо скласти правильно?

Чи може керівник об’єднання громадян працювати на безоплатній основі?

З однієї сторони, керівник – це посадова особа і найманий працівник, який має бути належним чином оформлений на роботу. А отже його праця повинна оплачуватися.
З іншого боку, є лист Міністерства соціальної політики N 228/13/84-15 від 02.03.2015 року, де вказана можливість виконання обов'язків головою та членами правління, а також іншими членами організації на громадських засадах. Тобто відповідь так.

Сподіваємось, відповіді на вищезазначені питання стануть Вам у пригоді. Якщо якісь питання залишились, звертайтесь до наших фахівців!

Написати автору лист

ВСЕ ЩЕ ЗАЛИШАЮТЬСЯ ЗАПИТАННЯ?

Може досить витрачати час та вже варто звернутися до професіоналів?

Дізнатися вартість

Пов'язана практика

ЗАДАТИ ПИТАННЯ ЮРИСТУ
Пов'язана практика Послуги по темі статті
0 800 210 915