Юридична компанія «Правова Допомога»Публікації нашої юридичної фірмиПрактика нашої компаніїЧи може Акт прийому-передачі послуг бути складений і підписаний однією фізичною особою, яка представляє інтереси обох сторін договору?

Чи може Акт прийому-передачі послуг бути складений і підписаний однією фізичною особою, яка представляє інтереси обох сторін договору?

На практиці часто виникає ситуація, коли ФОП надає юридичній особі (ТОВ) послуги за відповідним договором, і одночасно займає (чи буде займати) певну керуючу посаду у цій же юридичній особі (наприклад, директор), внаслідок чого, підписантом договорів та щомісячних актів до них є одна і та ж особа.

В такому випадку виникає дивна ситуація. З одного боку, ФОП виступає як надавач послуги, а з іншого - він є директором компанії, що отримує та оплачує послуги.

Тут і виникає питання: чи може Акт приймання-передачі послуг бути складений та підписаний однією фізичною особою, яка представляє інтереси обох сторін договору?

Проаналізувавши чинне законодавство та судову практику, можна дійти висновку що не може (ч. 3 ст. 238 ЦК України; п. 20.1.30 ПК України, ст. 22 Закону України «Про запобігання корупції»). Проте вихід із ситуації знайти можна.

Читайте також: Переваги договорів ЦПХ 

То що ж робити сторонам, якщо все ж склалася така ситуація?

По-перше, директор повинен письмово повідомити вищі органи ТОВ про конфлікт інтересів (якщо потрібно, згідно специфіки конкретної ситуації) протягом двох днів, інакше контракт з таким директором (якщо він є) може бути розірваним без виплати компенсації. 

При цьому, виникає новий нюанс ситуації – наявний укладений контракт із директором, бо якщо такого контракту немає, то на практиці, звільнити особу за подібною підставою буде неможливо, оскільки це не передбачено у КЗпП.

По-друге, потрібно невідкладно зібрати засідання вищого органу ТОВ (загальні збори) й на ньому визначити, що волевиявлення на укладення правочину та/або підписання акту з ФОП, який є одночасно й директором, виходить саме від вищого органу. 

Краще відразу на зборах визначити третю особу, яку буде уповноважено від підприємства підписувати акти (зазначити все у протоколі загальних зборів ТОВ). Довіреність третій особі, уповноваженій на підписання актів з директором, має видаватися не від імені директора, а від імені самої юридичної особи. 

По-третє, якщо вид наданих послуг від ФОП збігається із видами діяльності самого ТОВ (згідно КВЕД), то на підписання цивільно-правових договорів з таким ФОП потрібен окремий дозвіл загальних зборів ТОВ, зафіксований у протоколі. 

По-четверте, якщо все ж під час податкової перевірки контролюючим органом буде звернено увагу на документи, підписані самим із собою як ФОП і директор ТОВ, то важливим моментом є те, що такий орган не має права самостійно у акті визначати виявлені документи нікчемними. Це відбувається виключно у судовому порядку

Про це наголошується і Верховним Судом  (постанова від 20 березня 2018 року у справі № 805/10886/13-а), а саме: жодним законом не передбачено право органу державної податкової служби самостійно, в позасудовому порядку, визнавати нікчемними правочини і дані, вказані платником податків в податкових деклараціях. Відтак, встановлення актом перевірки нікчемності правочину знаходиться за межами компетенції податкового органу, не належить до функції контролю дотримання платниками податків податкового законодавства.

Якщо така ситуація виникла у Вашій компанії, наші юристи готові: 

  • провести аудит ризиків, враховуючи індивідуальні нюанси фірми; 
  • провести перевірку вже підписаних договорів та актів; 
  • допомогти в оформленні протоколів та інших документів для уникнення порушення законодавства у договірній сфері Вашого бізнесу.

Також, у разі необхідності, ми готові забезпечити супровід судового спору з контролюючими органами чи контрагентами.

Ми робимо вирішення юридичних питань простим, а отже, якщо Ви зіткнулися з проблемним питанням в своїй діяльності - звертайтесь до нас.

Написати автору лист

ВСЕ ЩЕ ЗАЛИШАЮТЬСЯ ЗАПИТАННЯ?

Може досить витрачати час та вже варто звернутися до професіоналів?

Дізнатися вартість

Пов'язана практика

ЗАДАТИ ПИТАННЯ ЮРИСТУ
Пов'язана практика Послуги по темі статті
0 800 210 915