Як повернути збір, сплачений до ПФУ при купівлі житла?

Купуючи житло, бувалий покупець знає, що окрім вартості самої нерухомості, до бюджету покупки потрібно закласти ще чимало додаткових витрат, в тому числі – 1 % від вартості покупки, що спрямовується на сплату збору на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування (далі - збір). 

Цей збір сплачується відповідно до вимог пункту 9 статті 1 Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» від 26.06.1997 р. №400/97‑ВР і без квитанції про його сплату, жоден нотаріус не посвідчує договір купівлі-продажу.

Проте перш ніж назавжди попрощатись із відсотком, потрібно врахувати, що громадяни України, які купують житло вперше, звільнені від сплати збору. Тобто якщо Ви громадянин України і купуєте житло вперше (або ж маєте у власності житло, проте набуте безвідплатним способом – дарування, приватизація, спадкування тощо), то сплачений збір вважається сплаченим помилково і підлягає поверненню.

Сьогодні ми поговоримо про те, яким чином можна повернути збір, що сплачено до ПФУ та що для цього знадобиться.

Читайте також: Як перевірити забудовника?

Процедура повернення збору за придбання житла

Процедура повернення збору є тривалою в часі та відрізняється від процедури повернення помилково/надміру сплачених податків, передбаченої Податковим кодексом України, оскільки цей збір не входить до податкової системи України.

Наші юристи практики податкового права пропонують наступний алгоритм дій:

1. Звернутись до відповідного відділення Пенсійного фонду України (далі - ПФУ) із заявою про повернення помилково сплаченого збору. ПФУ відмовить із стандартною відпискою про те, що в Україні відсутній механізм перевірки факту придбання особою житла вперше. Саме відмову ПФУ потрібно оскаржувати до адміністративного суду, адже це акт індивідуальної дії суб’єкта владних повноважень, який порушує Ваші права.

Увага! Строку давності для звернення до ПФУ із заявою законодавством не встановлено, тобто можна повернути збір сплачений 5 і більше років тому. Проте потрібно враховувати встановлений Кодексом адміністративного судочинства України шестимісячний строк давності після отримання відмови ПФУ при зверненні до адміністративного суду.

2. Наступним кроком буде звернення до суду із позовом про визнання протиправною відмову ПФУ задовольнити Вашу заяву, та зобов’язати ПФУ сформувати і подати до відповідного органу Державної казначейської служби України подання про повернення коштів.

При формулюванні позовних вимог, потрібно врахувати судову практику, яка склалась в конкретному регіоні. Для прикладу, Окружний адміністративний суд міста Києва вважає, що «зобов’язати сформувати та подати до ДКС подання про повернення надміру сплаченого збору» є правильним способом захисту, проте Львівський окружний адміністративний суд зазначає, що таке подання має надаватись платнику збору.

Отримавши позитивне рішення суду першої інстанції, потрібно бути готовим захистити свої інтереси в апеляційному суді, адже ПФУ завжди подає апеляцію.

3. Після закінчення судових баталій, платникові збору потрібно буде звернутись із заявою до Державної казначейської служби України за місцем зарахування збору та очікувати отримання коштів.

Таким чином, процедура повернення помилково сплаченого збору на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування досить тривала в часі – з моменту звернення до ПФУ та до моменту фактичного повернення коштів може минути 6-8 місяців. Проте якщо зважити на той факт, що така справа є невитратною з фінансової точки зору (сума судового збору навряд чи буде значною, та і його у разі виграшу можна компенсувати), то спробувати захистити свої права та повернути безпідставно сплачені кошти варто.

Водночас, потрібно врахувати багато нюансів, зокрема вірно сформулювати позовні вимоги, зібрати достатню доказову базу, визначити відповідні органи ПФУ та ДКС для звернення, тому рекомендуємо звернутись до юристів, які мають досвід успішного ведення таких справ та не будуть ризикувати Вашими інтересами.

Якщо Ви бажаєте дізнатись більше про процес чи потребуєте допомоги досвідчених юристів для захисту Ваших прав - звертайтесь до нас.

Дата публікації: 22/05/2020

Ми готові Вам допомогти!

Зв'яжіться з нами через пошту [email protected], за номером телефону +38 044 499 47 99 чи через форму: